DUST STOP - Sıvı formda bir Beton Yüzey sertleştirici gurubudur 4  ayrı sınıftır.

Özellikle, Eski ve prizini almış yüzeylerdeki tozumayı kesme ve sonradan yüzeyleri güçlendirme amaçlı  ve  yeni  dökülen ancak prizini almış  yeni beton yüzeyler içinde  yüzey   parlatma ve sertleştirme işlemlerinde  kullanılan yüzey  parlatma , aşınmazlık ve tozumazlık  malzemesidir.

DUST STOP     NATRO - 100


DUST STOP     LİTRO - 110


DUST STOP     DENSİPOR - 120 


DUST STOP     DENSİPOR 130 ve   130 C Olarak kullanıma sunulmuştur.

Kullanım yerleri ve amaçları aynı olmalarına karşın Çeşitli beton yapılarda,bu betonların yüzey kalite  ve  yüzey yapılarına bakılarak ,kullanımları  tercih edilerek seçilmiş  modellere bağlı olarak kullanılır.

En çok ve sık kullanılan modeli NATRO 100 olup en ekonomik olan tipidir.. Litro 110 ve Densipor 120 ise çok daha ince molekül yapılarına sahip olup beton içlerine daha iyi emprenye olarak daha kalıcı ve daha uzun ömürlü olan modelleridir. Densipor 130 serisi ise en ince molekül yapısına sahip collodial bir sınıf  ürün olup  parlatmalarda  son yüzey  (Burnishing) yakma işlemleri içinde  kullanılır  .

Bu sınıf ürünler ,

Hiçbir yüzey koruma yapılmamış  ve kendi normal  yapısı ile bitirilmiş  her tür  beton yüzeyde, oluşan partikül bırakma yada tozuma olarak adlandırılan yüzey problemlerinin kesilmesinde , planlanarak yapılacak uygulamalar ile ve özel silme parlatma makinalari ile  yüzey parlatılma işlemlerinde  kullanılır .

Sonradan  beton yüzey sertleştirilebilir. 

Sonradan tozumazlık kazandırılabilir,

Beton yüzeyleri  daha geçirimsiz hale getirebilir,

Daha dekoratif ve parlak bir bitime sahip beton yüzeyler elde edebilirsiniz. 

 

DUST STOP Sıvı yüzey sertleştiricileri,Her türlü dökülmüş beton yüzeylere, en ucuz ve en kolay şekilde tozumazlık ve aşınma mukavemeti veren bir üründür. Beton yüzeylerde yapılacak yenileme veya pahalı çözümlere gidilemeyen yerlerde, beton yüzeylere uygulanarak,onların yüzey mukavemetini arttırmak amaçlı dizayn edilmiş bir üründür. Kimyasal reaksiyonla yüzeyi sertleşir. Şeffaftır, kalıcıdır. Sıvı formda,asit veya benzeri zararlı kimyasal içermeyen yanma ve parlama özelliği olmayan, uygulanması için özel ekip ve ekipmanlar gerektirmeyen, son derece pratik kullanımlı bir sıvı formda beton yüzey sertleştiricidir. Prizini almış betonların iç yapısında bulunabilen mevcut serbest mineral oksitler ile hidrate olmamış çimento partikülleri ile yeniden reaksiyona girip yüzeyi sertleştirip daha kenetlenmiş bir doku oluşturarak tozumayı kesmeleri şeklinde çalışırlar. Özellikle dökülmüş, prizini almış (Min 7. Günden sonra ), kullanıma başlanacak veya halen kullanımda olan beton yüzeylerin sertleştirilmesi ve ona tozumaz bazı özellikler kazandırılmasında ve parlatılma metod larında başarı ile kullanılmaktadır.

Bu ürün aynı zamanda beton yüzey taşlama,silinme ve parlatılması işlemleri ile birlikte de kullanılan sınıf bir üründür.

UYGULAMA

-Her işte olduğu gibi,Yüzey mutlaka temizlenmeli, yüzeyden varsa gevşek bölümler kaldırılmalı ve onarılmalı,yağ ve reaksiyonu engelleyici diğer kimyasal atık, boya, vs atıklar tamamen temizlenildikten sonra çalışmalara başlanılmalıdır.

Dust-Stop, sıvı yüzey sertleştiricilerimiz,bazı durumlarda ve modeline göre olmak kaydı ile bir miktar %10 ila %30 arasında su ile çözülerek inceltilebilmektedir. Ancak bu su ilavesi ve karıştırma işlemi mutlaka yüzeye tatbik edileceği gün,uygulamadan max 15 dk önce yapılmalıdır ve karışım suyu yaklaşık Ph 7.2 lerde ve/veya içme suyu kalitesinde olan damıtılmış su ile olmalıdır. Su karıştırılan ürünler kabaca 4-5 saat sonra etkileri minumum seviyeye düşeceğinden  kullanılmaları tavsiye edilmez , bu nedenle 4-5 saatten fazla bekletilen ürünlerde, malzeme kendi kimyasal sertleştirebilme  güçlerini kaybetmeye başlar .Su katılmamış ürünlerde ise bu min 12 ay ve üzerinde saklanabilir ihtiyaç oldukça parça parça kullanılabilir.

Bu sistemde temel uygulama mantığı, Duststop ürününü olabildiğince ve aralıklarla, katlar halinde tatbik ederek, mümkün mertebe  yüzeye emdirilmesi ve yavaş yavaş gerekli tozumaz yüzeyin, aşama aşama elde edilmesidir. Bu nedenle konulmuş katı uygulama kuralları yoktur Yüzey tozumazlığı ise,beton harcının yapısı ile Duststop ürününün yüzey içine işleme derinliğine göre değişir. Ürün ne kadar derine işletilmiş ve emmdirilmiş ise yüzey yapısı o oranda güçlü kalıcaktır. Derine inebilme ise beton yapısı yani çimento – ince agrega açıklıklarının mikro boyutlarına ve ürün yapısı yani, inceliği ile doğru orantılı olacaktır.

İlk katlarda malzeme daha ince yapıda ve spreyleme ve arkasından çek pasla veya kısa tüylü yumuşak badana fırçaları ile yatırılarak yüzeye emdirebilme şeklinde kullanılabilir veya istenirse beton yüzey yıkanırcasına sürülerek yüzeyin bir defada iyice emmesi sağlanır,(Ancak bu sistemde yüzeyde  jelleşmeler  daha fazla  görüleceği  için  , fazla kalan ve betonun emmediği Duststop malzemesi,  yüzeyden mutlaka alınarak ve başka yerlerde de kullanılmadan ,  saha dışına atılmalarını gerektirir. Hava şartlarına göre,yaklaşık 15-60 dakika sonra lastik çek- paslar ile yüzeyde yoklama yapılır ve varsa kalan ve emilmemiş, jel’leşen kısımlar  alınarak tamamen dışarı atılır. Bu kısım ihmal edilir yüzeyden alınmazssa  diğer katların vurulmasını zorlaştırır ve yüzeyin emiş kabiliyetini ve sağlamlıklarını  düşürür.Suyla çözülerek çıkarılmalarını gerektirebilir. 

Katlar arası beklemede özellikle ilk seferlerde en ideal süre 1 gündür, yüzey gözlenerek bu süre hava şartlarına göre azaltılıp çoğaltılabilir. Uygulamada sayısız katlarda ve  beton emdikçe yapılabilir, işleri durdurma ve bekleme sorunu olmadığından  çalışan fabrika zeminlerinde beton yüzeyler bu malzeme ile sık sık yüzey  yıkanır gibi  uygulanabildiğinden   çok tercih edilen  basit ancak iyi bir  sistem  olarak kullanılmaktadır. 

Uygulanacak minumum kat sayısı ise en az 2 olmalıdır.Artırmada ise sorun olmayıp beton yüzeylerin kabul ettiği sürece limitsiz kullanılabilirler.

TEMİZLEME

Su ile çözünebildiklerinden el aletleri veya yüzeye istem dışı dökülen yerler sadece su ile temizlenir. Ekonomiktir. Solvent veya başka incelticiler kullanılamaz.

UYGULAMA ALANLARI

Kalın dolgu  olmadıklarından tamir harcı veya düzeltme malzemesi olarak algılanmamalıdır.  Beton yüzeylerin  dokuları aynen kalır  ,Betona emprenye bir  kimyasal malzeme olup .
Hiçbir kaplama yapılmamış ve tozuyarak aşınmaya başlamış, gerek dış mekanlarda gerekse kapalı alanlarda, hava şartları ve üzerindeki trafiğe bağlı olarak yüzey yapısı bozularak,tozumaya başlayan ve sıkıntı yaratan her tür beton yüzeyde başarı ile kullanılır.

Bunlarda :

- Tüm dış saha betonları
- Tüm beton yüzey silme ve parlatma işlemleri sırasında,
- Brüt beton yüzeylerde duvarlarda kolonlarda, Tavanlarda,
- Benzin istasyonlarında,
- Otoparklarda
- Rampalarda
- Konutlarda, şap yüzeylerde, halı parke gibi zamk kullanılarak yapıştırılacak beton yüzeylerde
- Hava alanlarında Taxı-way veya diğer uçak yaklaşma yolları park ve hangarlarında
- Tren ıstasyonları, yolcu salonları ( Dökme mozaik üzerlerine)
- Askeri amaçlı depo ve tesislerde
- Deniz kenarlarında dökülmüş beton yüzeylerde kullanılırlar…

DUST STOP Sıvı Beton Yüzey Sertleştiricisi

METOP ENDUSTRİYEL ZEMİNLER İNŞAAT SANAYİ TİCARET LTD ŞTİ üretimidir.

Metop Endüstriyel Zeminler İnşaat

TS EN ISO 9001-2008
TS EN ISO 14001 – 2004
OHSAS 18001- 2007
GEREKSİNİMLERİNE UYGUN KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMAKTADIR.

İletişim

0212 282 81 97 - 0212 268 15 70
info@metop.com.tr


Adres

Büyükdere Cad. Çayır Çimen Sok.
A-2 Blok Daire:32 80620
Levent / İSTANBUL - TURKEY

© Copyright 2014 by AloraNET. Tüm Hakları Saklıdır.