BETON YÜZEY KÜRLERİ  -  

METOCURE  ACR 150  Solventli akrilik kür 

METOCURE SMR 110  Solventsiz akrilik kür 

METOCURE SMR  441 Solventsiz dış mekan eprenye ve atmosferik şartlara dayanımlı  özel kür ve koruma malzemesi ,

 

GENEL KÜR  ve KÜRLEME BİLGİLERİ ,
Bilindiği üzere, yeni dökülen tüm beton  yüzeylerde , bu dökümlerinin ardından , derhal kür uygulaması yapımaları şarttır  .
Bu kürleme  ise ,yüzey perdah işlemlerinin tamamlandığı  andan ve bunu takip eden saatlerden başlayarak,sonraki  ilk 48 saaatlik ve  gelen 7 gün  boyunca  ,betonda olası  hızlı ve ani su kaybını önleyerek , beton harçlarının gerekli iç mukavemetlerini doğru değerlerde  alarak bunları koruyabilmesi adına   uygulanan bir sistemdir.

Kürleme yapılmanın yegane  amacı ise yeni dökülen beton harcının ,ilk 48 saatlik dönemde başlayarak ,bu aşamada alacağı  ilk ani priz döneminde ,gerek dış  atmosferik ortam şartları gerekse  iç hidrotasyon ısıları nedeni ile yapıcağı  ani ve hızlı su kaybının önlenmesi ve beklenen beton mukavemetlerinin de düşmeden  kendi değerleri içinde  kalmasını sağlamak amaçlıdır.

Beton yüzeylerin , ya hazır kürler kullanarak , yada konvansiyonel metodlardan biri ile kürleme yapılmaları şart ve mecburidir.
kürleme mecburiyeti ise , kesinlikle hazır üretilen  kürleme malzemelerinden birinin kullanılması şartını getirmez..

Ancak , hızla ilerleyen beton kimyası, günümüzde  klasik yada konvansiyonel olarak tanımlanan , betonun yüzeyini sürekli sulama ,üzerlerine naylon yada çuhalar yayma vs işlemler yerine daha az işcilik ve maaliyet getiren  hızla uygulanarak  yüzeylerde sürekli kontrol gerektirmeyen ve sürüldüklerinde  ise beton yüzeylerde  ince bir film tabakaları oluşturarak ,yüzeysel su kaybını önleyen bir takım sıvılar kullanılmalarını yaygın hale getirmiştir.

Hazır kürler hiçbir zaman ,yeni dökülmüş  beton yüzeyler için, yüzeye cila amaçlı yada dekoratif amaçlı kullanılan birer ürün değillerdir ve bu amaçla da satılmazlar .

Yüzeylerde film yapan sürme  esaslı kimyasallar uzun yıllardır  beton yüzeylerin kür’lendirilmesinde kullanılmaktadır. Kolay ve pratik uygulamalar verir  güvenilir kürleme yaparlar ,özellikle büyük alanlarda  eski sistemlerin  getiridiklleri işcilik ve  sulama ihmallerinin ,yada tamamen unutulmalarının ortadan  kaldırılmasını sağladıklarından bu tip kür malzemelerinin kullanılmalarını yaygın hale  getirmiştir.

Kullanıma hazır kür malzemeleri ise, kalitelerine göre birkaç değişik sınıf ve türde üretilerek, tamamen beton yüzeylerde film yapması ve bu sayede ,yüzeyden oluşacak hızlı su kaybını önlemek amaçlı dizayn edilmişlerdir.
Cila olmadıklarından  oluşturdukları  ilk parlak  görüntüleri yüzeyde kalmaz ve yüzeyi terk eder veya kullanımla beraber  yüzeyden çıkarlar ,  Ancak ,çoğu beton yüzeylerin  her ayrı m2  yüzeylerinde oluşan farklı mikro yapısı ve yüzeylerindeki  su/çimento /agrega bağlanmalarındaki boşluklarından kaynaklı  ,ve kesinlikle önceden kontrol edilemez bir yapı  oluşturduklarından  bu por açıklıklarına  emprenye olarak , mikron yada mm bazında içlerine nüfuz  ederek yüzeylerde  oluşmuş leke yada ton farkı  gibi bir doku meydana getirebilirler ve bu yüzeyden çok zor çıkma ihtimallerinide beraberinde getirirler .Göz ardı edilmelidirler , ürün yada işcilikten kaynaklı birer yapı yada hata değillerdir. 

Bunun karşılığında , Şayet sürüldükleri gibi kaybolan  ve hiç bir iz bırakmadan kaybolan kürler ile karşılaşılmış ise ,bunun kesinlikle betonda kürleme görevini yerine getirmemiş ucucu maddeleri fazla  ve yüzeyde film oluşturmamış  ve teknik hileye uğramış  bir takım ürünler oldukları düşünülebilir.
Bu tip Kür lekeleri ise ,Endüstriyel zeminlerde  dekoratiflik ön planda olmadığından  kesinlikle sorun olarak görülmeyip ,yapısal ve kontrol edilemez oldukları bilinerek bu geçici görsellik  göz ardı edilmelidirler . 

Sürekli Kullanımla beraber ,yüzeyin belli bir tabakası  ile birlikte ,belirsiz bir süre sonra  yüzeyden ayrılır yada aşınma sureti ile  kaybolurlar bazen bu süreç, beton tarafından daha derine emilmiş iseler  çıkıp kaybolmaları daha da uzun sürebilmektedir ..

Hazır kullanılan kürlerde, kürleme amacına uyması nedeni ile  sadece yüksek film yapma özelliği aranır, bu filmin görevi  ise, yüzeye çıkıp hızla buharlaşarak kaybolmaya çalışacak olan,  betonun kendisi için gerekli  karma ,hidrotasyon suyuna , engel olmaktır.
Asli görev ,Özellikle ilk 48 saat süreyle beton yüzeyden hızlı buharlaşma eğiliminde olacak bu ani su kaybına engel olmak  ve  mümkün olduğu kadar onu içerde tutmaktır. Genellikle görevlerini de 7. Günden sonra tamamlarlar.
Bunun sonucunda ise arzu edilen beton mukavemet değerlerini, yine arzu edilen sınırlar içersin de tutulmasına ciddi boyutlarda katkıları olur .
Bu sınıf beton yüzey kürleri,işlemleri  bitirilen beton yüzeyler için  priz almayı takiben de görevlerini tamamladıkları bilinmelidir. 

 

Metop Endüstriyel Zeminler İnşaat

TS EN ISO 9001-2008
TS EN ISO 14001 – 2004
OHSAS 18001- 2007
GEREKSİNİMLERİNE UYGUN KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMAKTADIR.

İletişim

0212 282 81 97 - 0212 268 15 70
info@metop.com.tr


Adres

Büyükdere Cad. Çayır Çimen Sok.
A-2 Blok Daire:32 80620
Levent / İSTANBUL - TURKEY

© Copyright 2014 by AloraNET. Tüm Hakları Saklıdır.